Antonín B. Svojsík

Před osmdesáti lety, 17. září zemřel Náčelník - Zakladatel po náročné studijní cestě do Sovětského svazu. Narodil se 5. září před 132 lety.

Autor těchto stránek si neklade za cíl hluboce popsat a zhodnotit jeho život a dílo. Snad jen několik postřehů a pak už jen dobové fotografie.

Obdivuji ABS ze několika důvodů:

- dokázal rozpoznat hloubku a dosah nového myšlenkového proudu a dokázal ho přizpůsobit místním podmínkám

- dokázal dát dohromady skupinu moderních odborníků a spolu s nimi vydat základní příručku nového hnutí

- dokázal i ve složitých dobách první světové války a první republiky udržet a ve třicátých letech sjednotit hnutí.

Sada fotografií vydaná v r. 1968

České pěvecké kvarteto šířilo slávu českého pěveckého umění v cizině, naposledy v letech 1905-1906 na cestě kolem světa. Svojsík, tehdy třicetiletý profesor, byl jeho duší a nejmladším členem. Odtud jeho umělecké jméno Benjamin. Jan Novák, jeho druh na studiích a věrný přítel, se později stal místonáčelníkem skautského hnutí a nejstarším Svojsíkovým spolupracovníkem ve skautingu.

Jeden z nejstarších skautských táborů, vedený A. B. Svojsíkem r. 1914, na němž si Náčelník - Zakladatel prověřoval skautskou praxi s žáky žižkovské reálky.

Svojsík s Frankem Elstnerem, prvním československým účastníkem mezinárodní lesní školy v Gilvellu (vlevo) a s Josefem Horkým, dlouholetým skautským zpravodajem pro Slovensko a vedoucím tamních lesních škol.

A. B. Svojsík (třetí zleva) mezi účastníky a instruktory jedné z prvních lesních škol. první zleva A. Petrů, druhý F.A. Elstner, šestý E. Němeček.

Zasedání Hlavního stanu ve dvacátých letech. V čele uprostřed E. Schwarzer, místostarosta Svazu, vpravo Svojsík a Jaroslav Novák, dlouholetý tajemník Svazu, vlevo J. Nebeský, Augustin Šrámek a Jan Novák, místonáčelník Svazu. Pravá strana první řada zpředu Jos. Šimánek, K. Kulhánek, za ním Vl. Herles, Dom. Kocián (vousatý), Sláva Řehák, za nimi F. Elstner, a dále A. Ledvina, Lojza Janza, Míla Kramář a další. Na levé straně A. Flajšarová, za ní B. Divišová, V. Židlický, K. Mejsnar, K. Hora, K. Smolík, Jos. Krtička a další.

A. B. Svojsík s některými z nejbližších spolupracovníků na jamboree v Maďarsku 1933. Vpravo Sláva Řehák, V. Židlický, Jos. Kryl, vlevo R. Plajner, J. Herold, prof. Kluch.

Skautské jamboree v Praze r. 1931. Skautská mládež a činovníci před holdem svému prvnímu protektoru - prezidentovi ČSR T.G. Masarykovi na Pražském hradě. Prvá řada zepředu: Rossler-Ořovský, místostarosta Svazu, Mr. Martin - ředitel Mezinárodní skautské kanceláře, Jos. Šimánek, A.B. Svojsík, Ant. Vosátka.

Členové náčelnictev Svazu v r. 1931

Slovanské jamboree ve Spale v Polsku v r. 1933.

Z valného sjezdu Svazu 25. února 1934 ve Staroměstské radnici v Praze. A.B. Svojsík s prof. Jos. Charvátem (vpravo) a gen. Klecandou (vlevo). Projev náčelníkův byl poprvé vysílán rozhlasem.

Z poslední cesty Náčelníka - Zakladatele v září 1938 - zastávka před vyšehradským kostelem.

ABS hrob.jpg (111900 bytes) Hrob ABS na Vyšehradě